Siedem grzechów głównych

Siedem grzechów głównych

(w różnych miejscach kościoła ułożone są worki z kamieniami, symbolizującymi siedem grzechów głównych – do każdego worka przyczepiona kartka z wypisanym na niej grzechem głównym. W prezbiterium, w widocznym miejscu, leży obraz przedstawiający Najświętsze Serce Pana Jezusa).

Kapłan ? Mam nadzieję, że są wśród was odważni ludzie, i zgłosi się ktoś na ochotnika (kilkoro uczniów podniosło ręce). Aż tylu chętnych, ale ja potrzebuję tylko jedną osobę. Dawidzie, chodź (wybrana osoba musi być na tyle silna, aby udźwignąć wszystkie worki z kamieniami). Wyobraź sobie, że wędrujesz przez świat. Idziesz raz w jedną stronę, raz w drugą zbierając worki z kamieniami (Dawid wykonuje, to co mówi kapłan). Podczas tej wędrówki, tak jak w całym naszym życiu, odkrywamy piękno tego świata, zdobywamy różnego rodzaju doświadczenia, spotykamy ludzi, poznajemy siebie. Czynimy dużo dobra, ale i zło nie jest nam obce. Zbieramy te nasze grzechy, jest ich z czasem coraz więcej, zaczynają nam ciążyć, ledwie możemy je unieść. Dajesz radę Dawidzie?

Dawid ? Tak, nie są wcale takie ciężkie.

Kapłan ? Wiedziałem, że jesteś silny. To dobrze, bo jeszcze przed tobą długa droga. Zobacz, tam jeszcze jest worek (wskazuje na leżący worek), i tam jeszcze jeden (wskazuje kolejny worek). Zbierz je wszystkie. Teraz to chyba już jest trochę ciężko, prawda?

Dawid ? Ale tylko trochę..

Kapłan ? Właśnie. Tych grzechów jest coraz więcej i więcej. Połóż teraz te worki na tym obrazie. (Dawid kładzie worki na wskazanym miejscu). Czy możesz powiedzieć Dawidzie, co przedstawia ten obraz?

Dawid ? Nic nie widzę.

Kapłan ? A dlaczego nic nie widzisz?

Dawid – Worki zasłaniają widok.

Kapłan ? A może ktoś jeszcze chciałby sprawdzić, czy coś widać? (grupa dzieci podnosi ręce, kapłan wybiera 4-5 osób i zaprasza do oglądania). Podejdźcie proszę i powiedźcie wszystkim, czy wiecie, co przedstawia obraz leżący pod tymi kamieniami?

Dzieci ? Nic nie widać. Kamienie zasłaniają.

Kapłan ? Do tych worków przyczepione są jakieś kartki, czy możecie odczytać, co na nich jest napisane?

Dzieci ? Pycha, chciwość, nieczystość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo, zazdrość.

Kapłan ? Właśnie odkryliście bardzo ważną prawdę. Grzechy, które czynimy w naszym życiu zasłaniają nam Pana Jezusa. Te worki symbolizują grzechy główne, ale jak wiecie są też inne grzechy. Dziękuję wam za pomoc. Wróćcie na swoje miejsca, ty Dawidzie również (dzieci wracają na swoje miejsca). Pod tymi kamieniami leży obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nikt z nas nie jest idealny, popełniamy błędy, grzeszymy. Jeżeli nie będziemy chodzić często do spowiedzi, to tych grzechów w naszym życiu będzie coraz więcej, w pewnym momencie mogą nam zasłonić Pana Jezusa. A jeżeli nie będziemy widzieć Jezusa, to zbłądzimy, pogubimy się w życiu. Pamiętacie, co odpowiedział Pan Jezus Apostołom, kiedy poprosili Go o wskazanie drogi do Boga? ?Ja jestem drogą, i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie?. Żeby kiedyś trafić do Nieba, musimy wciąż wpatrywać się w Chrystusa. Musimy starać się nie grzeszyć, a gdy już jakiś grzech się do nas przyczepi, biegnijmy szybko do spowiedzi, aby oczyścić się z tego zła, aby nadal widzieć w swoim życiu Jezusa, który bardzo nas kocha, który jest naszą drogą, prawdą i życiem. Amen.